مکمل ها, تناسب اندام

مکمل ال آرژنین چیست؟

مکمل ال آرژنین

مکمل ال آرژنین چیست؟

ال آرژنین یک آمینواسید است. آمینواسیدها مولکول‌های سازنده پروتئین‌ها هستند و به دسته ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شوند.

بدن آمینواسیدهای غیرضروری را می‌سازد، اما آمینواسیدهای ضروری در بدن ساخته نمی‌شوند و ما باید آن‌ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنیم.

مکمل ال آرژنین از آن دسته آمینواسیدهایی است که تقریباً برای بدن ضروری هستند؛ یعنی در شرایط خاص مانند دوران بارداری، نوزادی، وجود یک بیماری وخیم بدن به این آمینواسید نیاز دارد.

ال آرژنین برای تولید اکسید نیتریک ضروری است. اکسید نیتریک یک مولکول سیگنالی ضروری برای انواع فرآیندها و عملکردهای بدن ازجمله تنظیم جریان خون، عملکرد میتوکندری و ارتباطات سلولی است، علاوه بر این، ال آرژنین به‌عنوان ماده سازنده سایر آمینواسیدها ازجمله گلوتامات، پرولین و کراتین عمل می‌کند و برای سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است.

ال آرژنین همچنین باعث رشد سلول‌های T می‌شود. این سلول‌ها همان گلبول‌های سفید خونی هستند که نقش اصلی را در پاسخ ایمنی بدن ایفا می‌کنند.

ازآنجایی‌ که ال آرژنین نقش زیادی در بدن دارد، کمبود آن می‌تواند عملکرد سلولی و اندامی بدن را مختل کرده و منجر به پیامدهای نامطلوب جدی برای سلامتی شود.

ال آرژنین به روش‌های مختلفی تولید می‌شود. وقتی پروتئین‌های بدن تجزیه می‌شوند، آمینواسید سیترولین به وجود می‌آید. ال آرژنین می‌تواند از سنتز سیترولین در بدن ایجاد شود. روش دیگر دریافت ال آرژنین هم از طریق دریافت پروتئین در رژیم غذایی است.

این محصول می تواند به عنوان مکمل بدنسازی نیز استفاده شود.

ال آرژنین چگونه کار می کند؟

آرژنین در بدن به ماده شیمیایی به نام اکسید نیتریک تبدیل می شود. اکسید نیتریک رگهای خونی را باز می کند و جریان خون را در بدن بهبود می بخشد. همچنین، این آمینو اسید ترشح هورمون رشد و انسولین را افزایش می دهد و این موضوع نقش بسیار مهمی در ارتقا سلامتی دارند.

آرژنین به عنوان مکمل بدنسازی

با توجه به این موضوع که این آمینو اسید میزان جریان خون را در بدن بالا می برد، این موضوع برای بهبود عملکرد ورزشی بسیار مفید است و به ورزشکاران کمک می کند تا زودتر به اهداف ورزشی خود دست پیدا کنند. این مکمل می تواند اکسیژن رسانی را در سراسر بدن بالا ببرد و این موضوع در ورزش اهمیت زیادی دارد. در نتیجه عضلات خون و اکسیژن بیشتری دریافت می کنند و عضله سازی اتفاق می افتد.

What is L Arginine 1

مزایای مصرف ال آرژنین

گروه‌های مختلفی از افراد از مکمل های ال آرژنین استفاده می‌کنند. مثلاً ورزشکاران از این مکمل برای افزایش عضلات بدن استفاده می‌کنند. افرادی که مبتلابه فشارخون بالا هستند هم این مکمل را برای تنظیم فشارخون مصرف می‌کنند. این مکمل در محیط‌های درمانی مانند بیمارستان‌ها هم برای درمان بیماران بدحال و همچنین بیمارانی که زخم روی بدنشان دارند استفاده می‌شود.
تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل­های ال آرژنین می‌تواند مزایای زیادی برای افرادی که از آن­ها استفاده می­کنند داشته باشد. در اینجا به مهم‌ترین فواید ال آرژنین اشاره می‌کنیم:

 • افزایش عملکرد ورزشی
 • تنظیم فشارخون
 • مدیریت بیماری‌های وخیم
 • تنظیم قند خون

افزایش عملکرد ورزشی با مصرف ال آرژنین

همان‌طور که گفتیم مکمل‌های ال آرژنین اکسید نیتریک در بدن تولید می‌کنند. افزایش اکسید نیتریک در بدن جریان خون و اکسیژن‌رسانی به عضلات را بهبود می‌بخشد و بنابراین باعث افزایش عملکرد ورزشی می‌شود. درواقع با مصرف مکمل ال آرژنین راحت‌تر می‌توانید ورزش کنید و دیگر نفس کم نمی‌آورید.
مثلاً یک مطالعه بر روی بازیکنان فوتبال انجام شد و نشان داد که مصرف روزانه ۲ گرم ال آرژنین به مدت ۴۵ روز باعث بهبود حرکات و عملکرد این افراد شده است.
یک مطالعه دیگر روی ۹ مرد که نوشیدنی حاوی ۶ گرم ال آرژنین را ۱ ساعت قبل از ورزش شدید مصرف کردند نشان داد که سطح اکسید نیتریک خون آن‌ها به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده و آن­ها توانستند مدت طولانی‌تری ورزش کنند.

تنظیم فشار خون با مصرف ال آرژنین

مکمل‌های ال آرژنین برای افرادی که فشارخون بالا دارند مفید است. مصرف مکمل‌های ال آرژنین می‌تواند به کاهش فشارخون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) کمک کند. همچنین اکسید نیتریکی که توسط ال آرژنین تولید می‌شود برای شل شدن سلول‌های سازنده رگ‌های خونی و همچنین تنظیم فشارخون ضروری است.
یک بررسی در سال 2016 نشان داد که مکمل ال آرژنین به‌صورت خوراکی و داخل وریدی (IV) به‌طور قابل‌توجهی فشارخون سیستولیک و دیاستولیک را در بزرگ‌سالان مبتلابه فشارخون بالا به ترتیب تا ۵.۴ میلی‌متر بر جیوه و ۳.۱ میلی‌متر بر جیوه کاهش می‌دهد.

مشاهده سایر مقالات مرتبط با مکمل ها ⇐ مکمل ها

مصرف ال آرژنین و مدیریت بیماری های وخیم

زمانی که بدن به دلیل شرایط ناگهانی مانند عفونت و ضربه آسیب ببیند، ازلحاظ فیزیولوژیکی به آرژنین نیاز پیدا می‌کند. در این شرایط بدن دیگر نمی‌تواند خودش آرژنین موردنیاز را تولید کند، اینجاست که باید مکمل مصرف شود. کاهش آرژنین در طول یک بیماری وخیم یا بعد از جراحی منجر به عوارض جانبی جدی ازجمله اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و جریان خون می‌شود. برای جلوگیری از این عوارض احتمالی، معمولاً در محیط‌های درمانی از مکمل‌های آرژنین استفاده می‌شود.
به‌عنوان‌مثال، آرژنین خوراکی یا تزریقی معمولاً برای درمان عفونت‌های جدی مانند انتروکولیت نکروزان در نوزادان، سپسیس، سوختگی، بیماری مزمن، زخم، ضربه و همچنین در بیماران قبل و بعد از جراحی کاربرد دارد.

تاثیر ال آرژنین بر تنظیم قند خون

تحقیقات نشان می‌دهند که ال آرژنین باعث سوخت‌وساز گلوکز در بدن می‌شود و حساسیت به انسولین را در افراد مبتلابه دیابت افزایش می‌دهد، بنابراین برای این افراد مفید است. اینجا هم باز پای اکسید نیتریک در میان است. اکسید نیتریک نقش مهمی در عملکرد سلولی و نحوه پاسخ بدن به انسولین دارد. انسولین هورمونی است که قند خون را از خون به سلول‌ها منتقل کرده و انرژی موردنیاز بدن را تأمین می‌کند.

بنابراین، افزایش اکسید نیتریک می‌تواند منجر به بهبود عملکرد سلول‌هایی که انسولین ترشح می‌کنند شود و به بدن در مصرف قند خون کمک کند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که درمان طولانی‌مدت با مکمل‌های ال آرژنین می‌تواند از ابتلا به دیابت در افراد در معرض خطر جلوگیری کند، مانند افرادی که دیابت در خانواده آن‌ها ژنتیکی است.

سایر مزایای ال آرژنین

علاوه بر مزایای ذکرشده در بالا، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که اگر مکمل‌های ال آرژنین را به روش‌های زیر مصرف کنید می‌توانند مفید باشند:

درمان اختلال نعوظ. یک بررسی در سال ۲۰۱۹ از ۱۰ مطالعه نشان داد که مصرف مکمل‌های آرژنین در دوزهای ۱.۵ تا ۵ گرم در روز به‌طور قابل‌توجهی اختلال نعوظ را در مردان بهبود می‌بخشد.

بهبود جریان خون. برخی شواهد نشان می‌دهند که مکمل‌های ال آرژنین می‌توانند عملکرد رگ‌های خونی و جریان خون را در افراد با شرایط خاص بهبود ببخشد.

درمان و پیشگیری از پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری). مطالعات نشان داده‌اند که درمان با ال آرژنین در دوران بارداری می‌تواند به پیشگیری و درمان پره اکلامپسی کمک کند. این وضعیت با فشارخون بالا و پروتئین در ادرار مشخص می‌شود و بسیار خطرناک است.

درمان درد قفسه سینه (آنژین). به نظر می‌رسد مصرف خوراکی ال آرژنین علائم این بیماری را کاهش داده و عملکرد ورزشی و کیفیت زندگی را در افراد مبتلابه آنژین بهبود می‌بخشد.

بهبود زخم. مصرف ال آرژنین در ترکیب با اسید چرب امگا ۳ و نوکلئوتیدها برای کاهش زمان بهبودی و محافظت در برابر عفونت زخم پس از جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

البته مکمل ال آرژنین اثرات مفیدی هم بر شرایط مختلف مانند چاقی، بیماری قلبی، سرطان، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، ناباروری و اضطراب دارد. علاوه بر این فواید بسیاری از افراد مکمل‌های ال آرژنین را به دلایل مختلف دیگری ازجمله کاهش خطر سرماخوردگی و جلوگیری از کاهش وزن مصرف می‌کنند.

مشاهده انواع مکل های ورزشی ⇐ ال آرژنین

ال آرژنین برای مردان

یکی از مواردی که سبب شده است استفاده از این آمینو اسید برای مردان مورد توجه قرار گیرد درمان اختلالات نعوظ است. کسانی که اختلالات نعوظ دارند و نمی توانند رابطه جنسی با کیفیتی را برقرار کنند، با استفاده از این آمینو اسید می توانند مشکلات جنسی خود را رفع کنند و کیفیت رابطه جنسی خود را بالا ببرند.

ال آرژنین برای زنان

یکی از مواردی که سبب شده است استفاده از این آمینو اسید برای زنان مورد توجه قرار گیرد کاهش فشار خون بالا در بارداری است. با توجه به این موضوع که بارداری دوران حساسی است و فشار خون بالا به کودک آسیب می زند، استفاده از این قرص برای زنان مورد توجه قرار دارد.

What is L Arginine
عوارض جانبی ال آرژنین

مصرف قرص ال آرژنین در برخی از اشخاص می تواند عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

 • درد شکم
 • نفخ
 • اسهال
 • نقرس
 • آلرژی و بدتر شدن آسم
 • فشار خون پایین
 • عوارض قرص ال آرژنین برای نوجوانان

عوارض استفاده از ال ارژنین در نوجوانان

 • افزایش وزن
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • گرفتگی عضلات

موارد احتیاطی

اگر می خواهید از ال آرژنین ( در اشکال مختلفی که در بازار موجود است) استفاده کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

بارداری و شیردهی: مصرف این آمینو اسید در کوتاه مدت مناسب است، اما در مورد اثرات استفاده طولانی مدت از این آمینو اسید در دراز مدت اطلاعاتی در دسترس نیست.

کودکان: مصرف این آمینو اسید در دوزهای بالا به صورت دهانی و یا وریدی برای کودکان بسیار خطرناک است و خطر مرگ را در پی دارد.

آسم: اگر این آمینو اسید به صورت خمیر مصرف شود و بخار آن به درون دستگاه برود، خطر آسم را در پی دارد.

سیروز: افرادی که مبتلا به بیماری سیروز هستند، این آمینو اسید را باید با احتیاط مصرف کنند.

کمبود گوانیدینواستات متیل ترانسفراز: افرادی که به این بیماری ارثی مبتلا هستند نمی توانند آرژنین و کراتین را در بدن تجزیه کنند و همین امر مشکلات زیادی را برای آنها به وجود می آورد. این افراد نباید از آرژنین استفاده کنند.

تبخال: ممکن است آرژنین تبخال را بدتر کنید. به همین دلیل کسانی که تبخال دارند نباید از محصولات حاوی ال آرژنین استفاده کنند.
کسانی که به فشار خون پایین مبتلا هستند، اخیر حملات قلبی را تجربه کرده اند و به بیماریهای کلیوی مبتلا هستند، نباید از این آمینو اسید استفاده کنند. همچنین، کسانی که اخیرا جراحی کرده اند باید مصرف آرژنین را حداقل به مدت 2 هفته کنار بگذارند.

تداخل دارویی

ال آرژنین می تواند با برخی از داروها تداخل داشته باشد که به شرح زیرند:

 • این آمینو اسید با داروهای قلبی حاوی نیترات تداخل دارد.
 • این آمینو اسید با داروهایی که جریان خون را در بدن بالا می برند تداخل دارد.

تداخلات دارویی دیگر آرژنین 

 • نیتروگلیسیرین
 • ایزوسوربید
 • کاپتوپریل
 • انالاپریل
 • لوزارتان
 • والسارتان
 • دیلتیازم
 • آملودیپین
 • هیدروکلروتیازید
 • فوروزماید
 • سیلدنافیل (ویاگرا)

مشاهده سایر مقالات مرتبط با تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *